عمل پلک

در این مقاله مطالعه می کنید:

عمل پلک یا بلفاروپلاستی نوعی عمل جراحی است که افتادگی پلک ها را ترمیم می کند و ممکن است شامل برداشتن پوست، عضله و چربی اضافه باشد. پلک ها با بالا رفتن سن، کشیده شده و عضله هایی که نقش نگهدارنده دارند، ضعیف می شوند. در نتیجه، چربی اضافه ای ممکن است در بالا و پایین پلک ها جمع شود و باعث افتادگی ابروها، افتادگی پلک های فوقانی و ایجاد آی بگ (پف زیر چشم) شود. علاوه بر اینکه این موارد باعث می شوند که مسن تر به نظر برسید، پوست افتاده ی شدید در اطراف چشمان شما می تواند دید جانبی (دید پیرامونی، به ویژه بخش های بالایی و خارجی میدان دید) را کاهش دهد. بلفاروپلاستی می تواند این مشکلات را کاهش داده و یا از بین ببرد و چشمان شما را جوانتر و زیباتر سازد.

بلفاروپلاستی چیست؟

همانطور که گفتیم، بلفاروپلاستی عملی است که در آن افتادگی پلک که برای شخص ایجاد مشکل بینایی می کند و یا به زیبایی اش صدمه می زند، برطرف می شود. به یاد داشته باشید که پلک ها بخشی از صورت می باشند. افتادگی پلک فوقانی ممکن است به علت شل شدن پوست پیشانی و ابرو باشد. گاهی اوقات کشیدن عضلات پلک فوقانی ممکن است موجب افتادگی پلک شود. این حالت پتوزیس پلک نامیده می شود.

بلفاروپلاستی چیست؟​

اگر برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا بلفاروپلاستی برای شما مناسب است یا نه نیاز به کمک دارید، باید دید درستی از این عمل زیبایی داشته باشید و مزایا و معایبش را بدانید. ما در این مطب قصد داریم هر چیزی که نیاز دارید در مورد عمل پلک بدانید شرح دهیم تا در این تصمیم گیری کمکتان کنیم.  

عمل پلک افتاده برای چه کسانی مناسب است؟

عمل افتادگی پلک اصولا یا به دلیل زیبایی و یا به دلیل اینکه فرد در دیدن دچار مشکل است انجام می شود. اگرچه بلفاروپلاستی پلک پایین، اغلب اوقات فقط به دلیل زیبایی صورت می گیرد.

اگر دارای شرایط زیر هستید، بلفاروپلاستی می تواند یه گزینه باشد:

عمل پلک افتاده برای چه کسانی مناسب است؟​

مشاوره قبل از درمان افتادگی پلک چشم

قبل از برنامه ریزی برای بلفاروپلاستی، شما با یک جراح پلاستیک و یک متخصص چشم پزشک، یا جراح پلاستیکی که در جراحی های چشم تخصص دارد (متخصص زیبایی های چشم) ملاقات می کنید و در مورد مسائل زیر صحبت می کنید:

  • سابقه ی پزشکی: پزشک از شما درباره جراحی های قبلی و مشکلات گذشته و یا فعلی مانند خشکی چشم، آب سیاه، آلرژی، مشکلات گردش خون، تیروئید و دیابت سؤالاتی خواهد پرسید. همچنین پزشک درباره استفاده از داروها، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، تنباکو و مواد مخدر از شما سوال خواهد کرد.
  • انتظارات شما: شما در مورد اینکه چه انگیزه و انتظاری از نتیجه عمل پلک خود دارید صحبت می کنید و جراح با شما در مورد احتمال مناسب بودن یا مناسب نبودن این روش با شما صحبت خواهد کرد.
برای تعیین وقت مشاوره عمل افتادگی پلک با شماره زیر تماس بگیرید

آمادگی قبل از عمل پلک

وقتی تصمیم گرفتید عمل پلک چشم را انجام دهید، باید قبل از جراحی یک سری اقدامات پزشکی را انجام دهید که عبارتند از:

  • معاینه فیزیکی: پزشک چشم شما را معاینه فیزیکی کرده و تولید اشک و اندازه قسمت های مختلف پلک را بررسی می کند.
  • معاینه بینایی: بینایی شما معاینه شده و دید پیرامونی شما بررسی می شود.
  • عکسبرداری از چشم: از زوایای مختلف از چشمان شما عکس گرفته می شود. این عکس ها به برنامه ریزی جراحی، ارزیابی عوارض فوری و طولانی مدت و پشتیبانی بیمه کمک خواهد کرد.

کارهایی که نباید قبل از عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی انجام دهید

عوارض بلفاروپلاستی

اگر عمل پلک چشم را در یک کلینیک مناسب و توسط پزشک مجرب انجام شود، احتمالا عوارض خاصی را تجربه نخواهید کرد. در هر حال ممکن است در شرایطی دچار برخی عوارض جانبی شوید که عبارتند از:

عوارض بلفاروپلاستی ​

عمل جراحي پلك چطور انجام می شود؟

بلفاروپلاستی معمولاً در یک محیط سرپایی انجام می شود. جراح، داروی بی حسی را به پلک شما و داروی داخل وریدی را برای کمک به آرامش شما تزریق می کند.

اگر قرار باشد پلک بالا و پایین جراحی شود، جراح عموماً در ابتدا روی پلک فوقانی شما کار می کند. او امتداد چین پلک شما را برش می دهد، پوست اضافی، عضله و چربی احتمالی را برش می دهد و سپس بریدگی را می بندد.

سپس بر روی پلک پایین، برشی درست در زیر مژه ها داخل چین طبیعی چشم یا داخل پلک پایینی ایجاد می کند. چربی اضافی و پوست افتاده را برمی دارد یا آن را به طور یکدست توزیع می کند و سپس بریدگی را می بندد.

اگر پلک فوقانی شما نزدیک به مردمک چشم افتادگی داشته باشد، جراح ممکن است عمل بلفاروپلاستی را برای درمان پتوزیس انجام دهد و توسط عضله ی ابرو از پلک پشتیبانی کند.

عمل جراحي پلك چطور انجام می شود؟​

پس از جراحی پلک

پس از عمل جراحي پلك چشم، باید مدت زمانی را در اتاق ریکاوری بگذرانید، که در آنجا تحت نظر قرار خواهید گرفت. می توانید در همان روز آنجا را ترک کنید تا در خانه نقاهت را بگذرانید. حتما توصیه می شود که بعد از جراحی رانندگی نکنید و از شخصی برای رفتن یه منزل کمک بگیرید. همچنین بهتر است اولین شب پس از بازگشت به خانه ، فردی همراه شما بماند.

پس از عمل جراحی پلک افتاده ممکن است موقتا شرایط زیر را تجربه کنید.

مراقبت های بعد از عمل پلک

بسته به شرایط جراحی و بدن شما پزشکتان اقداماتی جهت مراقبت پس از عمل به شما توصیه می کند. مواردی که به طور کلی باید بعد از عمل بلفاروپلاستی انجام دهید در زیر اشاره شده است:

عمل پلک افتاده برای چه کسانی مناسب است؟​

در صورت بروز هر یک از شرایط زیر، فورا به پزشکتان مراجعه کنید:

نتیجه عمل زیبایی پشت پلک

بلفاروپلاستی به شما ظاهری جوانتر می دهد و باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. در برخی افراد ممکن است نتایج جراحی تا آخر عمر داوم داشته باشد و برای برخی دیگر ، ممکن است پلک ها دوباره دچار افتادگی شده و نیاز به عمل ترمیم پلک داشته باشند. کبودی و تورم عموما 10 تا 14 روز پس از جراحی فروکش می کند، که در آن زمان شما برای برگشتن به امور روزمره مشکلی نخواهید داشت. ممکن است ماه ها طول بکشد که زخم های ناشی از برش های جراحی ناپدید شوند. حتما دقت کنید که از پوست پلک خود در برابر آفتاب شدید محافظت کنید.

قبل
بعدی

هزینه عمل پلک

هزینه جراحی پلک شامل هزینه کلینیک و دستمزد پزشک می باشد و بسته به محل کلینیک و تجربه پزشک متفاوت است. بهترین کار برای آگاهی از هزینه بلفاروپلاستی این است که در جلسه مشاوره با پزشک به صورت شفاف در این رابطه با پزشک خود صحبت کنید.

وبلاگ ما

قبلی
بعدی