مزوتراپی مو

در این مقاله مطالعه می کنید:

ریزش مو یکی از رایج ترین مشکلات دنیای امروز است. با اینکه ریزش 25 تا 50 تار مو در روز طبیعی است، اما گاهی اوقات ریزش مو می تواند بسیار شدید تر و سریع تر رخ داده و موجب نگرانی فرد شود. مزوتراپی مو می تواند به پیشگیری از ریزش، افزایش ضخامت مو و تحریک رشد مو کمک کند. برای دانستن همه چیز در مورد مزوتراپی مو از جمله نحوه انجام، هزینه و عوارض جانبی به خواندن مطلب ادامه دهید.

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو که با نام مزوپلاستی نیز شناخته می شود، شامل تزریق مواد دارویی به پوست سر است. این تکنیک بر روی لایه اپی درم، بافت پیوندی پوست، گردش خون، سیستم ایمنی و سیستم اعصاب حسی اثر دارد. این فرایند در بهبود برخی انواع ریزش مو همچون ریزش مو با الگوی مردانه، ناحیه ای (سکه ای)، استرسی و تلوژن افلوویوم مفید است. با این حال، شواهد علمی اندکی در زمینه رفع ریزش مو توسط مزوتراپی وجود دارد. هدف این درمان احیا و افزایش گردش خون مویرگی در پوست سر، ارائه مواد مغذی، کاهش سرعت کوچک شدن فولیکول ها و تحریک رشد مو است. برخی متخصصان ادعا دارند که مواد مغذی و ترکیبات شیمیایی زیر می توانند رشد مو را تحریک و امکان تولید موی جدید را فراهم کنند:

مزوتراپی مو چیست

مواد به کار رفته در محلول مزوتراپی را می توان به مواد اصلی و مکمل دسته بندی کرد. موارد اصلی موادی هستند که پشتوانه علمی داشته و به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسیده اند. از سوی دیگر، مواد مکمل نیز موادی هستند که به نظر می رسد در بهبود وضعیت بیمار مفید باشند. یک ویال موثر برای مزوتراپی حاوی حداقل 2 تا 3 ماده اصلی است. تاکنون تحقیقات کافی در زمینه تعیین بهترین و موثر ترین ترکیب مواد برای بهبود رشد مو انجام نشده است. مقادیر ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها، مواد دارویی، دارو های هومئوپاتی، عصاره گیاهان طبیعی و مواد بیواکتیو به کار رفته در این تزریقات به مهارت و تجربه پزشک بستگی دارد.

تاریخچه مزوتراپی

اصطلاح مزوتراپی اولین بار توسط دکتر میکل پیستور در سال 1958 بیان شد. او این روش را به عنوان یک تکنیک تسکین درد برای درمان بیماری های روماتولوژیک، عفونی، عروقی و آسیب های فیزیکی و ورزشی به کار برد. دکتر لیونل بیسون این تکنیک را در فرانسه فرا گرفته و در ایالات متحده آمریکا همگانی کرد. کاربرد های زیبایی این روش مخصوصا در چربی زادیی، درمان سلولیت و درمان ریزش مو به تازگی توجهی جهانی را به خود جلب کرده اند.

مزوتراپی چه فایده ای برای رفع ریزش مو دارد؟

مزوتراپی مو یک درمان زیبایی غیر جراحی و غیر تهاجمی است که برای بازگردانی حجم و بهبود ظاهر مو های کم پشت به کار می رود. در این فرایند، تزریق های کوچکی حاوی مواد دارویی، آمینو اسید ها، ویتامین ها و مواد دیگر به لایه اپی درم پوست تزریق می شود. این کار لایه مزودرم، رشد مو و تولید موی های جدید را تحریک می کند. مزوتراپی بر پایه این واقعیت به کار می رود که اغلب ریزش مو در اثر موارد زیر بروز می دهند:

مزوتراپی چه فایده ای برای رفع ریزش مو دارد؟​

محلول مزوتراپی بسته به نیاز های هر بیمار حاوی ترکیبی از مقادیر مختلف ویتامین ها، مواد شیمیایی، کو آنزیم ها و آمینو اسید هاست که به پوست سر تزریق می شود. مزوتراپی به احیای تدریجی عدم تعادل هورمون ها کمک کرده و رشد تار های جدید و سالم مو را تحریک می کند. هر دوی زنان و مردان می توانند از این فرایند درمانی بهره مند شوند.

نحوه ی انجام مزوتراپی مو

مزوتراپی مو به دو روش انجام می شود که به شرح زیر هستند:

مزوتراپی شیمیایی:

در این روش موادی همچون بافلومدیل، ماینوکسیدیل، فیناستراید، دوتاستراید، بیوتین، ویتامین ها و سیلیسیوم ارگانیک به لایه مزودرم پوست تزریق می شوند. این مواد با همکاری هم سبب تحریک رشد طبیعی مو ها، بهبود گردش خون، خنثی کردن اثر هورمون DHT، کاهش التهاب و تحریک تولید کلاژن جهت توقف ریزش مو می شوند.

مزوتراپی شیمیایی

مزوتراپی مکانیکی:

در این روش، پزشک سوراخ های کوچکی در ناحیه درمان ایجاد کرده تا رشد مو تحریک شود. این آسیب های خفیف سبب شروع تولید الاستین و کلاژن شده و به تشکیل بافت های جدید در مو ها کمک می کنند. در حین این فرایند، هیچ آسیبی به کلاژن موجود در پوست نمی رسد.

مزوتراپی مکانیکی

مزوتراپی مو چقدر طول می کشد؟

مدت فرایند به شرایط فرد بستگی دارد. با این حال، به طور میانگین هر جلسه نیم ساعت به طول انجامیده که افراد به مدت 4 ماه به 1 جلسه در هر دو هفته نیاز خواهند داشت. از آنجایی که نتایج این فرایند تنها پس از جلسه پنجم درمان قابل مشاهده هستند افراد باید صبور و شکیبا باشند. واضح است که پس از شروع پاسخ بدن به درمان، مدت و تعداد جلسات درمانی کاهش می یابد.

عوارض مزوتراپی مو چیست؟

در یک مطالعه درباره اثرات تاخیری مزوتراپی بر ریزش مو 3 بیمار مبتلا به ریزش مو با الگوی مردانه، پس از یک سال انجام مزوتراپی ریزش موی بیشتری را تجربه کردند. این مطالعه نتیجه گرفت که مزوتراپی در افراد مبتلا به ریزش مو با الگوی مردانه می تواند القا کننده ریزش بیشتر و عامل بروز جای زخم باشد. در یک مطالعه دیگر، 2 بیمار پس از انجام مزوتراپی برای رفع ریزش مو با الگوی مردانه به ریزش موی ناحیه ای دچار شدند. همچنین، این تکنیک می تواند عامل بروز عوارض حادی همچون آبسه پوست سر نیز باشد. برخی افراد ممکن است عوارضی همچون کبودی، تورم، سردرد، خارش و درد را نیز تجربه کنند.

عوارض مزوتراپی مو چیست؟​

مزوتراپی مو برای چه کسانی مناسب نیست؟

افراد در موارد زیر نباید نسبت به انجام مزوتراپی اقدام کنند:

کاندیدای مناسب مزوتراپی مو

هزینه مزوتراپی مو چقدر است؟

هزینه مزوتراپی مو به نوع درمان و جلسات آن بستگی دارد. مزوتراپی یک تکنیک زیبایی غیر تهاجمی بوده و شامل جراحی نمی شود. به همین دلیل، شرکت های بیمه ای هزینه این فرایند را پوشش نمی دهند. بسته به نیاز شما، پزشک مقدار مشخصی از محلول در هر جلسه استفاده می کند. همچنین تعداد جلساتی که نیاز دارید نیز بسته به تشخیص پزشک و متناسب با نیاز شما تعیین می گردد. همه این موارد به اضافه تجربه پزشک و محل مطب یا کلینیک زیبایی در قیمت مزوتراپی مو موثر می باشد. پس بهترین کار این است که در جلسه مشاوره با پزشک خود، در مورد هزینه ها سوال کنید.

برای اطلاع از هزینه مزوتراپی مو با شماره زیر تماس بگیرید:

افزایش ماندگاری درمان ریزش مو با مزوتراپی

این درمان می تواند از نیاز به انجام جراحی های پیوند مو و دیگر جایگزین های پر هزینه و دردناک پیشگیری کند. با این حال، جهت دستیابی به بهترین و سریع ترین نتایج، بیمار باید از یک رژیم غذایی سالم پیروی، از مصرف مواد کم ارزش و سموم خودداری کرده و به طور منظم ورزش کند.

افزایش ماندگاری درمان ریزش مو با مزوتراپی​

نتیجه گیری

مزوتراپی مو یک تکنیک تزریقی غیر جراحی و نسبتا بدون درد است. صرف نظر از تحقیقات اندکی که بر روی کاربرد و تاثیرگذاری آن انجام شده، مزوتراپی مو در طی چند سال گذشته به محبوبیت زیادی دست یافته است. انتخاب ترکیب مناسب و روش تزریق جهت کسب بهترین نتایج بسیار با اهمیت است. با این وجود، افراد باید از عوارض جانبی و موارد منع کاربرد این فرایند آگاه باشند.

سوالات رایج شما در مورد مزوتراپی مو

1- آیا مزوتراپی مو دردناک است؟

2- چه مدت پس از درمان اولیه می توان نتایج را مشاهده کرد؟

3- آیا مزوتراپی مو دائمی است؟

وبلاگ ما

قبلی
بعدی