مراقبت های بعد از بوتاکس

در این مقاله مطالعه می کنید:

تزریق بوتاکس به عنوان یک روش درمانی ایمن و موثر جهت کاهش ظاهر چروک و خطوط ریز صورت به کار می رود. این فرایند یکی از بهترین روش های مقابله با علائم پیری و پیشگیری از تشکیل خطوط پوستی است. علاوه بر این، درمان رایج بوتاکس شامل تزریق این ماده به نواحی همچون گردن، اطراف دهان و دور چشم ها می شود. همچون هر روش زیبایی  دیگر، مراقبت های بعد از بوتاکس در کیفیت نتیجه بسیار مهم است. اگر می خواهید از تزریق بوتاکس بهترین نتیجه را بگیرید، باید 5 نکته مراقبتی زیر را پس از تزریق بوتاکس رعایت کنید:

1- صورت خود را به مدت 24 ساعت مالش ندهید

هر فرد در ظاهر خود دارای نواحی نه چندان مطلوبی است که درمان بوتاکس به صورت مستقیم این نواحی را هدف قرار می دهد. پس از تزریق بوتاکس، باید به مدت 24 ساعت از مالش یا اعمال فشار مستقیم به صورت خود اجتناب کنید. در غیر این صورت امکان دارد مقداری از دارو به نواحی غیر هدف نیز انتشار یابد. با این که بوتاکس یک فیلر نیست اما یک سم است و به همین دلیل باید این توصیه را جدی بگیرید. لمس کردن یا مالش این ناحیه می تواند نتایج نامطلوبی همچون افتادگی پلک یا آسیب عصبی ایجاد کند. این یک نکته ساده اما مهم است.

مالش صورت بعد از بوتاکس

2- ورزش کردن بعد از بوتاکس

یکی از مزایای فوق العاده درمان های بوتاکس این است که در زندگی روزانه تداخل ایجاد نمی کند. افراد می توانند در یک جلسه ملاقات تزریق ها را دریافت کرده و با خارج شدن از کلینیک به ادامه کار های روزانه خود بپردازند. فرایند تزریق بوتاکس تقریبا بدون درد و ناراحتی بوده و بیماران می توانند پس از آن بر سر کار خود بازگردند. بروز زخم و درد امکان پذیر بوده اما ظرف چند روز کاهش می یابد. پس از تزریق بوتاکس انجام ورزش هایی با شدت خفیف تا متوسط مشکلی نداشته اما به دلایل بیان شده در بالای متن باید به مدت چند روز از انجام فعالیت های ورزشی شدید خودداری کنید.

همچنین بخوانید:

3- خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

باید از خوابیدن بر روی نواحی درمان شده اجتناب کنید. همه می دانیم که خوابیدن در یک حالت و حفظ آن در طول شب می تواند دشوار باشد اما پس از تزریق بوتاکس ضرورت دارد که افراد بر روی کمر خود بخوابند. بوتاکس برای نفوذ به عضلات نیاز به زمان دارد و دراز کشیدن بر روی شکم می تواند از آن پیشگیری کند. ممکن است خوابیدن بر روی کمر چندان برای فرد راحت نباشد اما باید در نظر داشت که چنین وضعیتی تنها برای یک شب است.

4- دارو های مسکن

 

برخی افراد به ندرت پس از درمان احساس درد خفیفی را تجربه می کنند. همان طور که در بالا گفته شد، این درد ظرف چند روز برطرف می شود. در صورت احساس نیاز به مصرف دارو، می توان امکان استفاده از پاراستامول را سوال کرد. امکان دارد، پزشک به جای این دارو، یک پماد بی حس کننده موضعی را برای فرد تجویز کند. باید از مصرف دارو های مسکن قوی خودداری کرد زیرا این دارو ها در فرایند های غیر تهاجمی همچون بوتاکس مورد نیاز نیستند. پس از مشورت با پزشک می توان با اعمال بسته یخ مقداری از کبودی نواحی درمانی را کاهش داد.

بعد از بوتاکس چکار کنیم

5- ورزش صورت بعد از بوتاکس

با گذشت روز اول پس از درمان، باید به آرامی شروع به حرکت دادن عضلات در نواحی درمانی کنید. تنها اقدام لازم برای این کار انجام دادن حرکاتی همچون لبخند زدن، اخم کردن، خندیدن و.. است. بوتاکس در هر حال تاثیر خود را بر نواحی درمانی بر جای گذاشته و نیاز به انجام کار خاصی نیست.

همچنین بخوانید:

آیا می توان بعد از تزریق بوتاکس آرایش کرد؟

بله. بهتر است تا حدود یک ساعت پس از تزریق از آرایش کردن خودداری کنید. با این حال، آرایش با محصولات طبیعی (معدنی) را می توان بلافاصله پس از این فرایند استفاده کنید. باید دقت داشته باشید تا از اعمال فشار زیاد در هنگام آرایش کردن خودداری کنید زیرا این کار می تواند بوتاکس را به نواحی دیگر نیز انتشار دهد.

آیا می توان بعد از تزریق بوتاکس آرایش کرد؟

برای دیدن نتیجه بوتاکس صبور باشید

باید به یاد داشت که این فرایند درمانی به طور معجزه آسایی نتایجی یک روزه ایجاد نمی کند. پدیدار شدن اثرات فرایند 4 تا 7 روز طول می کشد به همین دلیل باید صبر داشته باشید. عضلات صورت در طول این مدت سازگار شده و هر گونه کبودی در صورت از بین می رود.

مرکز پوست، مو و زیبایی گیتا کلینیک

وبلاگ ما

قبلی
بعدی