تزریق بوتاکس

در این مقاله مطالعه می کنید:

سالهاست که پزشکان از روش تزریق بوتاکس برای درمان چین و چروک ها و خطوط صورت استفاده می کنند. بوتاکس نام برند تجاری داروی سمی ساخته شده از باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم می باشد. برندهای دیسپورت (Dysport) و زئومین (Xeomin) نیز از شناخته شده ترین برندهای این دارو هستند. اما بوتاکس نامی است که اغلب به کار می بریم. زیرا اولین نام تجاری سم بوتولینومی بوده است که به بازار معرفی شده است.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس، دارویی است که عضله را ضعیف یا فلج می کند و می تواند چین و چروک های پوستی را کاهش داده و به درمان برخی بیماری ها کمک کند. بوتاکس، پروتئین ساخته شده از سم بوتولینوم می باشد که باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم آن را تولید می کند. این همان سمی است که موجب فلج بوتولیسم می شود. بوتاکس، یک سم است، اما زمانی که پزشکان از آن به طور صحیح در دوزهای کم استفاده کنند، کاربرد درمانی دارد. از بوتاکس هم در زیبایی و هم در درمان برخی بیماری ها استفاده می شود. تزریق بوتاکس در پوست به عنوان درمانی برای چین و چروک های صورت به کار می رود. همچنین سازمان غذا و دارو امریکا (FDA) بوتاکس را به عنوان درمانی برای مواردی مانند اسپاسم پلک، تعریق بیش از حد، اختلالات مثانه و میگرن تأیید کرده است.

بوتاکس چیست؟​

تزریق بوتاکس چطور چین و چروک ها را از بین می برد؟

نوعی از چین و چروک وجود دارد که به آن ها چروک های دینامیک می گونید. به این معنی که این چروک ها با حرکت عضلات صورت در مواقعی که دچار احساسات مختلف مانند تعجب، خشم، ترس و یا شادی می شویم به وجود می آیند. بوتاکس یک نوروتوکسین یا زهر عصبی ست. این ماده، سیستم عصبی را مورد هدف قرار می دهد و فرایندهای سیگنال دهی عصبی را مختل می کند که موجب تحریک انقباض عضله می شود. به این ترتیب، دارو موجب فلج موقت عضلانی می شود.

تزریق بوتاکس چطور چین و چروک ها را از بین می برد؟​

عصب ها به منظور منقبض شدن هر عضله، یک پیام رسان شیمیایی به نام اَستیل کولین (Acetylcholine) در  محل اتصال عصب-عضله، آزاد می کنند. استیل کولین به گیرنده های سلولهای عضلانی متصل می شود و موجب انقباض یا کوتاه شدگی سلول ها می شود. تزریق بوتاکس از آزادسازی اَستیل کولین جلوگیری می کنند، که این امر موجب توقف انقباض سلولهای عضله می شود. به این ترتیب، بوتاکس، به حرکت کمتر عضلاتی که باعث چین و چروک می شوند، کمک می کند.

کلینیک تزریق بوتاکس

بوتاکس در چه نواحی تزریق می شود؟

تزریق بوتاکس صورت حتما باید توسط پزشک متخصص انجام شود تا بوتاکس در جای مناسب در صورت تزریق شود. نواحی که معمولا تحت درمان با بوتاکس قرار می گیرند عبارتند از:

بوتاکس در چه نواحی تزریق می شود؟

بهترین برندهای بوتاکس مورد استفاده در کلینیک گیتا

برندهای جهانی که توسط FDA برای کاربرد زیبایی پوست تایید شده اند عبارتند از اونا-بوتولونیوم توکسین نوع A با نام تجاری Botox، ابوبوتولونیوم توکسین نوع A با نام تجاری Dysport و اینکوبوتولونیوم توکسین نوع  A با نام تجاری Xeomin. در ایران برندهای دیسپورت، زئومین، نورونوکس و مصپورت دارای مجوز وزارت بهداشت هستند و گیتا کلینیک از بهترین آن ها یعنی دیسپورت انگلستان و زئومین آلمان برای رفع چین و چروک ها استفاده می کند.

مسئله مهمی که باید در نظر بگیرید این است که برندهایی در بازار موجود هستند که ادعا می شود ساخت کانادا هستند. این برندها هیچ کدام مجوزهای لازم را از وزارت بهداشت دریافت نکرده و در اصل ساخت چین هستند. بوتاکس به علت سمی بودن ماهیتش بسیار مهم است که از چه محصولی برای تزریق استفاده شود و اگر محصول دارای استانداردهای لازم نباشد، می تواند خطرات زیادی برای فرد ایجاد کند. در نتیجه توصیه اکید داریم که در هنگام تزریق از برندی که پزشک استفاده می کند اطلاع پیدا کنید.

اثر بوتاکس چقدر ماندگاری دارد؟

احتمالا برایتان سوال پیش می آید که نتیجه تزریق بوتاکس چقدر دوام دارد. عوامل زیادی در ماندگاری اثر بوتاکس دخالت دارند. معمولا اثر بوتاکس بین 3 تا 4 ماه باقی می ماند. اما تاثیر عوامل زیر می تواند این زمان را کمتر یا بیشتر کند:

  • سن: افراد مسن نسبت به افراد جوان تر حجم عضله کمتری دارند. به همین دلیل ممکن است اثر بوتاکس در این افراد زودتر از بین برود.
  • ساختار صورت و حالات شما
  • سیگار کشیدن
  • رژیم غذایی
  • روتین مراقبت از پوست
  • در معرض آفتاب بودن
  • درجه حرارت محیط زندگی: این مورد بستگی به جغرافیای محل زندگی و یا فصل جاری دارد. برای مثال نتیجه تزریق بوتاکس در تابستان زودتر از زمستان از بین می رود.

ماندگاری بوتاکس

پزشکان در مورد اینکه کدام یک از عوامل بالا مهمتر هستند، اختلاف نظر دارند. بنابراین بهتر است این سوال را از پزشک خود بپرسید. در هر حال، معمولا توصیه نمی شود که زودتر از هر سه ماه یکبار، در یک محل یکسان تزریق بوتاکس را تکرار کنید. با تزریق هر دارو، سیستم ایمنی بدن شما می تواند آنتی بادی هایی را در برابر دارو تولید کند که موجب اثربخشی کمتر دارو و یا احتمالا بروز آلرژی نسبت به دارو شود. هرچه دارو، زود به زود تزریق شود یا مقدار داروی تزریقی بیشتر باشد، احتمال خطر تشکیل این آنتی بادی ها در برابر دارو بیشتر می شود.

اثر بوتاکس چقدر ماندگاری دارد؟​

چه کسی می تواند عمل تزریق بوتاکس را انجام دهد؟

تزریق بوتاکس باید توسط پزشک و یا پزشکیار تحت نظر پزشک انجام شود. متاسفانه امروزه افرادی که صلاحیت ندارند اقدام به تزریق بوتاکس می کنند و سلامتی دیگران را به خطر می اندازند. به هیچ عنوان توصیه نمی شود که تزریق بوتاکس را در محل هایی مانند آرایشگاه انجام دهید، زیرا هیچ شخصی بدون مدرک پزشکی صلاحیت انجام تزریق بوتاکس را ندارد.

چه کسی می تواند عمل تزریق بوتاکس را انجام دهد؟​

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه ی تزریق بوتاکس بسته به برندی که استفاده می شود، محل کلینیک و دستمزد پزشک متفاوت است. بهترین کار استعلام قیمت از کلینیک و یا مطبی است که در آن قصد انجام تزریق بوتاکس را دارید. می توانید از چند کلینیک این استعلام را انجام دهید تا قیمت نرمال تزریق بوتاکس مطلع شوید تا از هزینه های گزاف و غیر منطقی برخی کلینیک ها و یا خطرات عوارض تزریق بوتاکس در کلینیک هایی که با قیمت بیش از حد پایین این کار را انجام می دهند، در امان باشید.

عوارض بوتاکس

عوارض جانبی احتمالی بوتاکس شامل درد، عفونت، التهاب، تورم، قرمزی، خونریزی و کبودی در محل تزریق می باشد. برخی از این علائم ممکن است ناشی از یک واکنش آلرژیک باشد. برخی دیگر از علائم آلرژی شامل خارش، خس خس سینه، آسم، جوش های قرمز، سرگیجه و ضعف می باشد. در صورت بروز مشکلات تنفسی یا غش یا احساس سرگیجه به پزشک خود فوراً اطلاع دهید. دهان خشک، خستگی، سردرد و گردن درد نیز پس از تزریق بوتاکس گزارش شده اند.

برخی افراد بعد از تزریق بوتاکس سردرد را تجربه می کنند. این عارضه می تواند از چند ساعت تا یک هفته باقی بماند. اما نکته قابل توجه این است که نیازی نیست نگران باشید چون در صورتی که بعد از بوتاکس دچار سردرد شدید، خطری شما را تهدید نمی کند. تنها باید صبوری کنید تا این عارضه به خودی خود از بین برود.

عوارض بوتاکس

این احتمال وجود دارد که ماده بوتاکس، مقداری از محل تزریق حرکت کند و بر بافت های مجاور تأثیر بگذارد. برای مثال، در صورتی که تزریق را به پیشانی انجام می دهید؛ ممکن است نزدیک به ابرو یا بالای پلک ها به طور موقت افتادگی پیدا کنند. پزشک مجرب برای جلوگیری از این عوارض از مکان درست تزریق اطلاع دارند. تزریق دوز کم و بسیار غلیظ بوتاکس، نسبت به دوز زیاد و رقیق شده، احتمال گسترش کمتری از محل تزریق دارد. این موضوع، اهمیت “تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص و مجرب” را یادآور می شود.  اگر هر سؤالی درباره ی تزریق بوتاکس دارید، پزشکان گیتا کلینیک پاسخگوی شما هستند.  

برای تعیین وقت مشاوره تزریق بوتاکس با شماره زیر تماس بگیرید

بعد از تزریق بوتاکس چیکار کنیم؟

هدف از مراقبت های پس از تزریق بوتاکس، رسیدن به بهترین نتیجه ی درمان است. این اقدامات همچنین می توانند احتمال خطر کبودی یا حرکت بوتاکس به بافت های مجاور را کاهش دهند.

در روز تزریق بوتاکس، بهتر است این کارها را انجام دهید:

وبلاگ ما

قبلی
بعدی